V soukromém podnikání se musí logicky v první řadě vydělávat. Je-li soukromá firma ztrátová, je logické, že spěje ke svému zániku, a pokud se s tím nic neudělá, je to její (a logicky i podnikatelův) konec.
Ovšem ne každá firma a také ne za všech okolností vydělává dost na to, aby se udržela takzvaně nad vodou, respektive v černých číslech. Často se tu může situace zkomplikovat i natolik, že prostě zisky nestačí ani na pokrytí nákladů. A v tu chvíli je skutečně nezbytné učinit vše pro to, aby se takové problémy odstranily a vše se vrátilo do normálu.
Ovšem to si nejednou žádá klidně i takové investice, na které majitel firmy nemá peníze. A současně není nejen na záchranu firmy, ale třeba ani na holé živobytí takového podnikatele. A to je závažný problém. Problém, který se dá nejednou vyřešit jedině půjčkou.
Vzít si půjčku je tak v podobných situacích rozumná volba. Jenže ani ve chvíli, kdy se podnikatel k takovému kroku odhodlá, není ještě vyhráno. Je totiž také třeba najít finanční instituci, jež by na to peníze poskytla. A to není tak snadné, jak by si někdo nezkušený mohl myslet.
Finanční instituce podnikatelům peníze půjčují, a tedy firmám pomáhají. Jenže to teprve tehdy, když se ujistí, že podnikatel půjčené peníze také v pořádku vrátí. A tak se už před poskytnutím půjčky požaduje, aby zájemce doložil dobře vypadající daňové přiznání, aby měl velice solidní příjmy, registry dlužníků bez poskvrnky a další pozitiva.
A když to podnikatel v nouzi nedokáže nabídnout? Pak tento může být rád, že existují i nebankovní hypotéky bez registru. Protože někomu takovému v bankách pomoci odmítnou. Zatímco zde v nebankovní společnosti ne. Tady stačí dát do zástavy nemovitost a mít prostředky na splácení a vše ostatní už se dá vesměs tolerovat. A proto jsou právě nebankovní hypotéky jasnou volbou soukromníků, kteří se ocitli v nouzi.