I do místnosti pět krát čtyři metry se dá umístit skříňka na knihy. Potíž je v tom, že se dnes již moc nečte. Rozhodně ne tak, jako kdysi. Před mnoha lety jste se na návštěvě dozvěděli, jakou knihu si kdo koupil, nyní se spíše dozvíte, jakou hru dohrál do konce. Většina knih je pak již jen v podobě čitelné na různých čtecích zařízeních, tabletech a dalších. Takže je vlastně rozumná námitka, proč mít v obýváku krám, který zabírá spoustu místa, a dám do něj s bídou dvě stovky knih. Tady v tom zařízeních jich mám pět tisíc a místo to nezabírá žádné. Ano, toto je častý argument, a dlužno uznat, že se proti němu jen těžko cokoli staví. Snad jen sběratelé nemohou dopustit na klasickou čtenou knihu a obří regály s jejich výtisky.
Samozřejmě, není to tak u všech lidí. Naštěstí. Jenže ti co čtou knihy tištěné, těch je minimum.
Přesto však pořízení knihovny do obýváku by mělo být tak trochu povinností. Vždyť to svědčí o našem kulturním duchu. Byť by byla knihovna nacpaná jen RoDoKapsy. Ehm, no pravda, to zrovna nesvědčí o vyšší morální úrovni, ale přece.
Takže jakou knihovnu si pořídit? Rady jsou zbytečné, prostě podle počtu knih a odhadu, kolik jich ještě bude. Zda světlou, či tmavou to je podle vašeho interiéru. A aby to mělo nějakou estetiku, snažte se je vevnitř uspořádat podle nějakého klíče. Nejspíše barvy.
Knihovnu vyberte rozhodně masívnější, zde se nevyplatí šetřit. Čtení něco váží, a proto je velmi dobré, když je ještě uprostřed dlouhého regálu další podpěra. Ta zabrání prohnutí a případnému propadnutí se.
Pokud máte knih hodně, vězte, že je lépe volit dvě menší knihovny nežli jednu velikou. Tak vám to usnadní manipulaci a také se bude lépe umisťovat ostatní nábytek či vybavení.
Berte v potaz (hlavně ženy) i případnou údržbu. Tedy povrch.
Další kritéria jsou materiál, nebo třeba hloubka, ale to by již hodně přesáhlo možnosti článku. Prostě se řiďte rozumem.